wtorek, 12 luty 2013 07:31

Rozwój świadomości a biznes

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Wypadek samochodowy, w którym niemal straciliśmy życie, ciężka choroba, niespodziewana utrata bliskiej osoby, pracy albo sporych pieniędzy to sytuacje, po których zmieniamy swoje podejście do wielu kwestii: rodziny, pieniędzy, zdrowia i życia w ogóle. Dzięki tym trudnym sytuacjom świadomość jednostki gwałtownie wzrasta, a co się dzieje ze świadomością zbiorową kiedy to świat przechodzi przez kryzysy?  

Zważywszy, że od kilku dobrych już lat żyjemy jako zbiorowość w trudnych czasach, naszła mnie pewna refleksja. Tak jak najtrudniejsze momenty w naszym życiu postrzegamy w dłużej perspektywie jako najbardziej cenne życiowo lekcje, tak z punktu widzenia globalnego sprawa ma się całkiem podobnie. Świat już nigdy nie będzie taki, jakim był 5 lat temu, choć wiele osób nie może się z tym pogodzić. A jakie to ma przełożenie na świat biznesu?

Wyższa świadomość sprawia, że ludzie bardziej wiedzą kim są, wiedzą też coraz bardziej kim nie są, wiedzą coraz lepiej co robić chcą a czego nie, są mniej podatni na wszelkiego rodzaju manipulacje i przekłamania. Co za tym idzie firmy, które bazują na głupocie ludzkiej i ignorancji mogą stopniowo tracić rynek na rzecz firm, które klienta traktują jak partnera. Nie z pozycji siły czy przymusu, lecz zaufania i wzajemnego szacunku.

Z punktu widzenia rynku pracy może to oznaczać, że ludzie coraz chętniej będą szukać dla siebie miejsc, gdzie będą mogli w jak największym stopniu decydować o sobie. „Pracownicy jutra” będą pracować tam, gdzie będą mogli przede wszystkim realizować cele swoje, a nie wyłącznie swojego szefa.

Wraz ze wzrostem świadomości zaczyna się też pojawiać nastawienie - pracuję na wynik a nie na czas, pracuję aby jak najwięcej z siebie dać a nie wziąć. Coraz większe znaczenie ma sens wykonywanych zadań. Pytanie w stylu: co jest do zrobienia zastępuje pytanie, ale po co w ogóle mam to robić?

A skoro o tym mowa, dlaczego Ty robisz to, co robisz?

Czy według Ciebie naprawdę potrzebujemy traumatycznych sytuacji, aby w końcu coś w swoim życiu zmienić? Jakie są Twoje doświadczenia?

Marcin Grela

Charyzmatyczny mówca, wizjoner i lider firmy. Absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zamiast kariery w dyplomacji wybrał jednak drogę biznesową co okazało się strzałem w dziesiątkę. W branży finansowej od 2007 roku specjalizuje się w dystrybucji produktów inwestycyjnych. Jego wiara w drugiego człowieka oraz otwartość na ludzi spowodowała powstanie wyjątkowego zespołu ludzi, tworzącego dziś firmę United Values.

Najnowsze od Marcin Grela

Artykuły powiązane